Στις 17.11.2023 η ΑΜΚΕ Παιδί με 2 Γονείς αιτήθηκε στον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη την τροποποίηση της διαδικασίας έκδοσης διαβατηρίων ανηλίκων σύμφωνα με τις διατάξεις περί γονικής μέριμνας του Ν.4800/21, αλλά και την εναρμόνιση αυτής με τη Διεθνή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού που κυρώθηκε με τον ν. 2101/1992.
Η ισχύουσα διαδικασία έκδοσης διαβατηρίων ανηλίκων στις περιπτώσεις διάσπασης της συμβίωσης των γονέων τους, δεν προβλέπει την σύμπραξη και συναπόφαση αμφότερων των γονέων τους, αγνοώντας υπερνομοθετικές διατάξεις αφενός και αφετέρου των εθνικό νομικό πλαίσιο.
Προτάθηκε η διαχείριση της διαδικασίας σύμφωνα με την προσέγγιση του Υπουργείου Παιδείας σε ότι αφορά την εγγραφή και μετεγγραφή ανηλίκων σε εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Στο σύνδεσμο η σχετική επιστολή προς το Υπουργείο.